| Manufacturer Part Number: | SE70PBHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE70PBHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE70PBHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.6µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 76pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE70PBHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE70PBHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE70PBHM3/86A is new and unused, you can buy SE70PBHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE70PBHM3/86A.
| JANTX1N3824C-1 | Zener Diode 4.3V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N3824C-1.pdf | |
| BSM300D12P2E001 | MOSFET 2N-CH 1200V 300A | BSM300D12P2E001.pdf | |
| STGE200NB60S | IGBT Module Single 600V 200A 600W Chassis Mount ISOTOP | STGE200NB60S.pdf | |
| 843002AKI-40LFT | IC SYNTHESIZER LVPECL 32-VFQFPN | 843002AKI-40LFT.pdf | |
| AD9249BBCZRL7-65 | 14 Bit Analog to Digital Converter 16 Input 1 Pipelined 144-CSPBGA (10x10) | AD9249BBCZRL7-65.pdf | |
| X9313WPI | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | X9313WPI.pdf | |
| M1A3P400-2FG484I | IC FPGA 194 I/O 484FBGA | M1A3P400-2FG484I.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-718E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-718E1.pdf | |
| MC68SEC000CAA16 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 16MHz 64-QFP (14x14) | MC68SEC000CAA16.pdf | |
| OMAPL138BZWT4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 456MHz 361-NFBGA (16x16) | OMAPL138BZWT4.pdf | |
| MC68EC020FG25 | 68020 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 100-QFP (14x20) | MC68EC020FG25.pdf | |
| MCP2003B-H/MF | 1/1 Transceiver Half LIN 8-DFN (3x3) | MCP2003B-H/MF.pdf | |
| MC100EL07MNR4G | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-DFN (2x2) | MC100EL07MNR4G.pdf | |
| 74LVTH16501MEAX | TXRX 18BIT UNIV BUS 3ST 56SSOP | 74LVTH16501MEAX.pdf | |
| RT9742MGJ5 | IC USB POWER SWITCH TSOT23-5 | RT9742MGJ5.pdf |