| Manufacturer Part Number: | SE70PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE70PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE70PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 76pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE70PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE70PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE70PDHM3/87A is new and unused, you can buy SE70PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE70PDHM3/87A.
| B120-13-F | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA | B120-13-F.pdf | |
| BZB84-B5V1,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1V 300mW ±2% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-B5V1,215.pdf | |
| DZ2S100M0L | Zener Diode 10V 150mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B | DZ2S100M0L.pdf | |
| 1N5955B | Zener Diode 180V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5955B.pdf | |
| SIE818DF-T1-GE3 | MOSFET N-CH 75V 60A POLARPAK | SIE818DF-T1-GE3.pdf | |
| X9429WV14ZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9429WV14ZT1.pdf | |
| EPM7032AETC44-10 | IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP | EPM7032AETC44-10.pdf | |
| A3PN060-1VQG100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN060-1VQG100I.pdf | |
| R5F100PHDFA#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x20) | R5F100PHDFA#V0.pdf | |
| PIC16C62A-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C62A-20E/SS.pdf | |
| ISD1610BSYR | Voice Record/Playback IC Single Message 6.6 ~ 20 Sec Pushbutton 16-SOIC | ISD1610BSYR.pdf | |
| EL5262IY | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | EL5262IY.pdf | |
| SN74CBT16214CDLRG4 | Multiplexer/Demultiplexer 12 x 1:3 56-SSOP | SN74CBT16214CDLRG4.pdf | |
| SN74ABT18504PM | IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 64-LQFP | SN74ABT18504PM.pdf | |
| IRS2302STRPBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC | IRS2302STRPBF.pdf |