| Manufacturer Part Number: | SE70PGHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE70PGHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE70PGHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.6µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 76pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE70PGHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE70PGHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE70PGHM3/86A is new and unused, you can buy SE70PGHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE70PGHM3/86A.
| BZX55C24_T50R | Zener Diode 24V 500mW ±6% Through Hole DO-35 | BZX55C24_T50R.pdf | |
| BUD42D | TRANS NPN 350V 4A DPAK | BUD42D.pdf | |
| IXFH88N30P | MOSFET N-CH 300V 88A TO-247 | IXFH88N30P.pdf | |
| HUFA75842S3ST | MOSFET N-CH 150V 43A D2PAK | HUFA75842S3ST.pdf | |
| AD5542ARZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOICN | AD5542ARZ.pdf | |
| EP1AGX60CF484I6N | IC FPGA 229 I/O 484FBGA | EP1AGX60CF484I6N.pdf | |
| 5SGXMA7H3F35C2LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7H3F35C2LN.pdf | |
| PIC24EP256GP206-I/MR | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24EP256GP206-I/MR.pdf | |
| MAX3243ECDBE4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243ECDBE4.pdf | |
| MCP6291T-E/OT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | MCP6291T-E/OT.pdf | |
| LMV711M6X/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | LMV711M6X/NOPB.pdf | |
| 74LVT16244BDL,118 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVT16244BDL,118.pdf | |
| 74ACT534SC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74ACT534SC.pdf | |
| AT28BV256-20TU | IC EEPROM 256KBIT 200NS 28TSOP | AT28BV256-20TU.pdf | |
| AT34C02Y1-10YI-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MAP | AT34C02Y1-10YI-2.7.pdf |