| Manufacturer Part Number: | SE70PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE70PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE70PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.6µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 76pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE70PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE70PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE70PGHM3/87A is new and unused, you can buy SE70PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE70PGHM3/87A.
| CDBF0145-HF | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 1005 | CDBF0145-HF.pdf | |
| KSC5502DTM | TRANS NPN 600V 2A DPAK | KSC5502DTM.pdf | |
| PMV27UPER | MOSFET P-CH 20V 4.5A | PMV27UPER.pdf | |
| STH160N4LF6-2 | MOSFET N-CH 40V 120A H2PAK-2 | STH160N4LF6-2.pdf | |
| A42MX24-PQ160I | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX24-PQ160I.pdf | |
| 5SGXEA7H2F35C2L | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H2F35C2L.pdf | |
| HIN208ECA | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SSOP | HIN208ECA.pdf | |
| A5303SLETR-T | IC SMOKE DETECTOR PHOTO 20TSSOP | A5303SLETR-T.pdf | |
| EL5192ACWZ-T7A | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | EL5192ACWZ-T7A.pdf | |
| TLV3402CDGK | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 8-VSSOP | TLV3402CDGK.pdf | |
| CD4010BME4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | CD4010BME4.pdf | |
| 24LC025T-E/MS | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP | 24LC025T-E/MS.pdf | |
| AS3824E-ZQFT | IC LED DRIVER 48QFN | AS3824E-ZQFT.pdf | |
| XC6123D322ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D322ER-G.pdf | |
| S-1142D40H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 200mA 6-HSOP | S-1142D40H-E6T2U.pdf |