| Manufacturer Part Number: | SE70PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE70PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE70PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.6µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 76pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE70PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE70PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE70PJHM3/86A is new and unused, you can buy SE70PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE70PJHM3/86A.
| MBRH20045L | Diode Schottky 45V 200A Chassis Mount D-67 | MBRH20045L.pdf | |
| SI8244BB-C-IS1R | IC AUDIO DRIVER PWM 16-SOIC | SI8244BB-C-IS1R.pdf | |
| 8N4QV01LG-0045CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0045CDI.pdf | |
| ADS5403IZAY | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 196-NFBGA (12x12) | ADS5403IZAY.pdf | |
| MB90347ASPFV-G-192 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPFV-G-192.pdf | |
| TPA3121D2PWPR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 24-HTSSOP | TPA3121D2PWPR.pdf | |
| TS331IQT | Comparator General Purpose Open Drain | TS331IQT.pdf | |
| SST39VF402C-70-4C-EKE-T | IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP | SST39VF402C-70-4C-EKE-T.pdf | |
| MT29F512G08CECBBJ4-37:B | 64GX8 NAND FLASH PLASTIC COMMERC | MT29F512G08CECBBJ4-37:B.pdf | |
| BUK116-50L,118 | TOPFET LOGIC LVL 50V D2PAK | BUK116-50L,118.pdf | |
| ADP2302ARDZ-5.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | ADP2302ARDZ-5.0-R7.pdf | |
| NCP5214AMNR2G | - Controller, DDR Voltage Regulator IC 2 Output 22-DFN (6x5) | NCP5214AMNR2G.pdf |