| Manufacturer Part Number: | SG137K |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.25 V ~ -36 V 1.5A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SG137K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SG137K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 25/Jul/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | Military, MIL-STD-883 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Adjustable | |
| Voltage - Output | -1.25 V ~ -36 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -36V | |
| Current - Limit (Min) | 1.5A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SG137K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SG137K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SG137K is new and unused, you can buy SG137K Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SG137K.
| MBRB10H100-E3/81 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO236AB | MBRB10H100-E3/81.pdf | |
| AR4PDHM3_A/I | Diode Avalanche 200V 2A Surface Mount TO-277A (SMPC) | AR4PDHM3_A/I.pdf | |
| T727044864DN | SCR 400V 750A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T727044864DN.pdf | |
| VS-VSKT105/04 | SCR Module 400V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT105/04.pdf | |
| U2100B-MFPY | IC TIMER CTRL TRIAC/RELAY 8SOIC | U2100B-MFPY.pdf | |
| AD5339ARMZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | AD5339ARMZ.pdf | |
| 5AGXBA3D4F31I5N | IC FPGA 416 I/O 896FBGA | 5AGXBA3D4F31I5N.pdf | |
| 89HMPEB383ZAEMG8 | IC PCIE TO PCI BRIDGE 128QFP | 89HMPEB383ZAEMG8.pdf | |
| ADA4610-4ARZ | J-FET Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | ADA4610-4ARZ.pdf | |
| EL5624AIREZ-T7 | IC BUFFER 6XGAMMA 6.8MA 20HTSSOP | EL5624AIREZ-T7.pdf | |
| SN74HC193NE4 | IC COUNTER 4BIT SYNC U/D 16-DIP | SN74HC193NE4.pdf | |
| 72211L25PF8 | IC FIFO 512X9 SYNC 25NS 32-TQFP | 72211L25PF8.pdf | |
| EDB4432BBBH-1D-F-R | LPDDR2 128MX32 PLASTIC GREEN WFB | EDB4432BBBH-1D-F-R.pdf | |
| NCV8800SDW33G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | NCV8800SDW33G.pdf | |
| S-L2980A49MC-TF-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 150mA SOT-23-5 | S-L2980A49MC-TF-U.pdf |