| Manufacturer Part Number: | SJPA-D3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPA-D3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPA-D3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 360mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPA-D3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPA-D3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPA-D3V is new and unused, you can buy SJPA-D3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPA-D3V.
| DSA9-16F | Diode Avalanche 1600V (1.6kV) 11A Chassis, Stud Mount DO-203AA | DSA9-16F.pdf | |
| 1N6004C | Zener Diode 15V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N6004C.pdf | |
| JANTXV1N753DUR-1 | Zener Diode 6.2V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N753DUR-1.pdf | |
| BFQ 19S E6327 | RF Transistor NPN 15V 210mA 5.5GHz 1W Surface Mount PG-SOT89 | BFQ 19S E6327.pdf | |
| LMK04010BISQ/NOPB | IC CLOCK COND W/PLL 48WQFN | LMK04010BISQ/NOPB.pdf | |
| AD7872KN | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-PDIP | AD7872KN.pdf | |
| MAX513CPD | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 14-PDIP | MAX513CPD.pdf | |
| APA600-FG484I | IC FPGA 370 I/O 484FBGA | APA600-FG484I.pdf | |
| OPA3691IDRG4 | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | OPA3691IDRG4.pdf | |
| MC74VHCU04DR2 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | MC74VHCU04DR2.pdf | |
| AT49BV001T-12TI | IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP | AT49BV001T-12TI.pdf | |
| IXDI609PI | IC GATE DVR 9A NON-INV 8DIP | IXDI609PI.pdf | |
| LM809M3-2.63/NOPB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | LM809M3-2.63/NOPB.pdf | |
| REF02AU/2K5 | Series Voltage Reference IC ±0.3% 21mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF02AU/2K5.pdf | |
| S-1711B1528-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.8V 150mA SNT-6A | S-1711B1528-I6T1U.pdf |