| Manufacturer Part Number: | SJPA-L3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPA-L3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPA-L3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 360mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4.5mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPA-L3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPA-L3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPA-L3V is new and unused, you can buy SJPA-L3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPA-L3V.
| BU10105S-M3/45 | RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU-5S | BU10105S-M3/45.pdf | |
| BAS70-05WFILM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAS70-05WFILM.pdf | |
| S8006L | SCR 800V 6A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S8006L.pdf | |
| CTB16-1200SW | TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB | CTB16-1200SW.pdf | |
| AOD407 | MOSFET P-CH 60V 12A TO252 | AOD407.pdf | |
| Z8F0823SH005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0823SH005EG.pdf | |
| MPC8247VRTIEA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8247VRTIEA.pdf | |
| PS391ESEE | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SOIC | PS391ESEE.pdf | |
| 74LVC1G3208DBVTG4 | AND/OR Gate Configurable 1 Circuit 3 Input (2, 1) Input SOT-23-6 | 74LVC1G3208DBVTG4.pdf | |
| M27C1001-10C1 | IC OTP 1MBIT 100NS 32PLCC | M27C1001-10C1.pdf | |
| ADM13307-4ARZRL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel 8-SOIC | ADM13307-4ARZRL7.pdf | |
| MC78L12ABDG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA 8-SOIC | MC78L12ABDG.pdf | |
| S-L2980A29MC-TF-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA SOT-23-5 | S-L2980A29MC-TF-G.pdf | |
| LP8340ILD-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.25V 1A 6-WSON (2.92x3.29) | LP8340ILD-ADJ/NOPB.pdf |