| Manufacturer Part Number: | SJPB-D4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-D4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-D4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-D4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-D4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-D4V is new and unused, you can buy SJPB-D4V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-D4V.
| TLZ30-GS18 | Zener Diode 30V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ30-GS18.pdf | |
| 1N2979RB | Zener Diode 15V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2979RB.pdf | |
| MTZJT-722.7B | Zener Diode 2.7V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-722.7B.pdf | |
| SQJ992EP-T1_GE3 | MOSFET 2N-CH 60V 15A 8SOIC | SQJ992EP-T1_GE3.pdf | |
| ZXMN6A11DN8TC | MOSFET 2N-CH 60V 2.5A 8SOIC | ZXMN6A11DN8TC.pdf | |
| BSC042NE7NS3GATMA1 | MOSFET N-CH 75V 100A TDSON-8 | BSC042NE7NS3GATMA1.pdf | |
| DS1013M-200 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 200ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1013M-200.pdf | |
| 8N4Q001FG-1020CDI8 | Clock Oscillator IC 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz, 212.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1020CDI8.pdf | |
| MAX11312GTJ+T | IC ADC 12BIT 12PORT I2C 40TQFN | MAX11312GTJ+T.pdf | |
| PIC16LF1578-I/GZ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4) | PIC16LF1578-I/GZ.pdf | |
| LMH6572MQX/NOPB | IC VIDEO MULTIPLEXER 2X1 16SSOP | LMH6572MQX/NOPB.pdf | |
| 74AUP2G07FW3-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-X2DFN (0.9x1) | 74AUP2G07FW3-7.pdf | |
| BQ29440DRBT | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-SON Exposed Pad (3x3) | BQ29440DRBT.pdf | |
| XC6120N362HR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC6120N362HR-G.pdf | |
| AD652JP-REEL | Voltage to Frequency Converter IC 2MHz ±0.02% 20-PLCC (9x9) | AD652JP-REEL.pdf |