| Manufacturer Part Number: | SJPB-D9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 1A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-D9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-D9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-D9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-D9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-D9V is new and unused, you can buy SJPB-D9V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-D9V.
| RS2BA-13-F | DIODE GEN PURP 100V 1.5A SMA | RS2BA-13-F.pdf | |
| ADS8568SRGCR | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 64-VQFN (9x9) | ADS8568SRGCR.pdf | |
| LTC2640CTS8-LM10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640CTS8-LM10#TRPBF.pdf | |
| 10M08DCU324A7G | IC FPGA 246 I/O 324UBGA | 10M08DCU324A7G.pdf | |
| 5SGSED6K2F40I3L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSED6K2F40I3L.pdf | |
| TS87C51RB2-MIE | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz 16KB (16K x 8) OTP | TS87C51RB2-MIE.pdf | |
| MC908QC8MDSE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | MC908QC8MDSE.pdf | |
| SN75LBC170DBR | 3/3 Transceiver Half RS422, RS485 16-SSOP | SN75LBC170DBR.pdf | |
| CLC006BMX | 1/0 Driver 8-SOIC | CLC006BMX.pdf | |
| TDA7396 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 11-Multiwatt | TDA7396.pdf | |
| LT1097S8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1097S8#PBF.pdf | |
| SY10EP53VKC | IC D-TYPE POS/NEG 10MSOP | SY10EP53VKC.pdf | |
| CD40175BPW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | CD40175BPW.pdf | |
| 74LX1G05STR | Inverter IC 1 Channel Open Drain SOT-23-5 | 74LX1G05STR.pdf | |
| MAX762CSA+T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 5V (15V) 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX762CSA+T.pdf |