| Manufacturer Part Number: | SJPB-H4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-H4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-H4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-H4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-H4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-H4V is new and unused, you can buy SJPB-H4V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-H4V.
| SK38B-TP | DIODE SCHOTTKY 80V 3A DO214AA | SK38B-TP.pdf | |
| BZX384C6V2-E3-18 | Zener Diode 6.2V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C6V2-E3-18.pdf | |
| 1N4745 G | Zener Diode 16V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4745 G.pdf | |
| MAC15-010 | TRIAC 800V 15A TO220AB | MAC15-010.pdf | |
| IRFS3206PBF | MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK | IRFS3206PBF.pdf | |
| ADF4150HVBCPZ-RL7 | IC FRACTION-N FREQ SYNTH 32LFCSP | ADF4150HVBCPZ-RL7.pdf | |
| 8N4Q001FG-1153CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1153CDI8.pdf | |
| MAX11136ATI+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11136ATI+T.pdf | |
| X9241AMST1 | Digital Potentiometer 2k, 10k, 10k, 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-SOIC W | X9241AMST1.pdf | |
| PIC18F4423T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4423T-I/PT.pdf | |
| 89H32NT24BG2ZCHLG | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT24BG2ZCHLG.pdf | |
| MCP629T-E/ML | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 16-QFN (4x4) | MCP629T-E/ML.pdf | |
| HMC721LP3ETR | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 16-SMT (3x3) | HMC721LP3ETR.pdf | |
| S-80951CNPF-G9MTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80951CNPF-G9MTFU.pdf | |
| FAN5099MTCX | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 50kHz ~ 300kHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | FAN5099MTCX.pdf |