| Manufacturer Part Number: | SJPB-H6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-H6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-H6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 690mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-H6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-H6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-H6V is new and unused, you can buy SJPB-H6V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-H6V.
| 3N249-M4/51 | BRIDGE RECT 1.5A 400V KBPM | 3N249-M4/51.pdf | |
| VF20120C-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | VF20120C-M3/4W.pdf | |
| PMEG2010AEH,115 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F | PMEG2010AEH,115.pdf | |
| GP02-25-E3/54 | DIODE GEN PURP 2.5KV 250MA DO204 | GP02-25-E3/54.pdf | |
| NVMFD5852NLWFT1G | MOSFET 2N-CH 40V 15A SO8FL | NVMFD5852NLWFT1G.pdf | |
| SUD40N02-3M3P-E3 | MOSFET N-CH 20V 24.4A TO252 | SUD40N02-3M3P-E3.pdf | |
| 8N3DV85FC-0001CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0001CDI.pdf | |
| ADS1100A4IDBVRG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | ADS1100A4IDBVRG4.pdf | |
| KMPC8360EVVAHFH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 500MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8360EVVAHFH.pdf | |
| SN75DP130DSRGZR | IC DISPLYPRT 1:1 REDRIVR 48VQFN | SN75DP130DSRGZR.pdf | |
| 74LVC162244APFG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74LVC162244APFG.pdf | |
| 72V211L10PFG8 | IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32-TQFP | 72V211L10PFG8.pdf | |
| SST25WF040BT-40I/NP | IC FLASH 4MB 40MHZ SPI 8USON | SST25WF040BT-40I/NP.pdf | |
| R1LV0108ESN-7SR#B0 | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP | R1LV0108ESN-7SR#B0.pdf | |
| CY7C1412KV18-250BZI | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1412KV18-250BZI.pdf |