| Manufacturer Part Number: | SJPB-H9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-H9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-H9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-H9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-H9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-H9V is new and unused, you can buy SJPB-H9V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-H9V.
| VS-150U120DM12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | VS-150U120DM12.pdf | |
| MUR160RL | Diode Standard 600V 1A Through Hole Axial | MUR160RL.pdf | |
| BZV55-B33,115 | Zener Diode 33V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80C | BZV55-B33,115.pdf | |
| 1N4981US | Zener Diode 91V 5W ±5% Surface Mount D-5B | 1N4981US.pdf | |
| BSR31TA | TRANS PNP 60V 1A SOT-89 | BSR31TA.pdf | |
| TIP34A-S | TRANS PNP 60V 10A | TIP34A-S.pdf | |
| SI5903DC-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 20V 2.1A 1206-8 | SI5903DC-T1-E3.pdf | |
| FDT86102LZ | MOSFET N-CH 100V 6.6A SOT-223 | FDT86102LZ.pdf | |
| 950811AGLFT | IC FREQ GEN 200MHZ CLK 56-TSSOP | 950811AGLFT.pdf | |
| 8N4Q001FG-0089CDI8 | Clock Oscillator IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0089CDI8.pdf | |
| EPM7064BFC100-7 | IC CPLD 64MC 7.5NS 100FBGA | EPM7064BFC100-7.pdf | |
| DSPIC33EP512MC504-E/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP512MC504-E/TL.pdf | |
| PIC16LF819T-I/MLTSL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF819T-I/MLTSL.pdf | |
| MAX4582ESE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 80 Ohm 16-SO | MAX4582ESE+.pdf | |
| ICL3217EIBZ | 5/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | ICL3217EIBZ.pdf |