| Manufacturer Part Number: | SJPB-L6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-L6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-L6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-L6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-L6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-L6V is new and unused, you can buy SJPB-L6V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-L6V.
| MBR2050CTE3/TU | DIODE SCHOTTKY 20A 50V TO220AB | MBR2050CTE3/TU.pdf | |
| 1N5929BUR-1 | Zener Diode 15V 1.25W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N5929BUR-1.pdf | |
| DSC300100L | TRANS NPN 50V 0.1A SSSMINI3 | DSC300100L.pdf | |
| 8N3SV75KC-0040CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0040CDI8.pdf | |
| 8N4DV85KC-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0134CDI.pdf | |
| ADC10061CIWMX | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SOIC | ADC10061CIWMX.pdf | |
| LTC2637IDE-HMX12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637IDE-HMX12#PBF.pdf | |
| LFSC3GA80E-6FFN1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSC3GA80E-6FFN1152I.pdf | |
| PIC16F627-20I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F627-20I/SS.pdf | |
| MAX14770EESA+ | 1/1 Transceiver Half Multiprotocol 8-SOIC | MAX14770EESA+.pdf | |
| W83877TG | Notebook Computer Interface 100-QFP (14x20) | W83877TG.pdf | |
| LM4950TSX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class AB TO-263-9 | LM4950TSX/NOPB.pdf | |
| LMC6482IMM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMC6482IMM.pdf | |
| LMH6639MF | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | LMH6639MF.pdf | |
| LT1469CDF#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 12-DFN (4x4) | LT1469CDF#PBF.pdf |