| Manufacturer Part Number: | SJPD-D5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 500V 1A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPD-D5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPD-D5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 500V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPD-D5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPD-D5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPD-D5V is new and unused, you can buy SJPD-D5V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPD-D5V.
| STPS41L60CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Through Hole TO-220-3 | STPS41L60CT.pdf | |
| NRVTS10120MFST3G | DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN | NRVTS10120MFST3G.pdf | |
| VS-40HFL10S02 | Diode Standard 100V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-40HFL10S02.pdf | |
| BZV49-C12,115 | Zener Diode 12V 1W ±5% Surface Mount SOT-89-3 | BZV49-C12,115.pdf | |
| PTFA072401ELV4R250XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.8A 765MHz 19dB 220W H-33288-2 | PTFA072401ELV4R250XTMA1.pdf | |
| 8N3Q001KG-1141CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1141CDI.pdf | |
| AD7837ARZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7837ARZ-REEL.pdf | |
| PIC18F4580-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4580-I/P.pdf | |
| M052LDE | ARM® Cortex®-M0 NuMicro M051™ DE Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | M052LDE.pdf | |
| PIC18LF4221-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4221-I/ML.pdf | |
| MAX407CPA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MAX407CPA+.pdf | |
| 7202LA12JG8 | IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 32PLCC | 7202LA12JG8.pdf | |
| N74F06D,602 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SO | N74F06D,602.pdf | |
| 74LVC16T245DGGRE4 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TSSOP | 74LVC16T245DGGRE4.pdf | |
| 24LC32A/SN | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC32A/SN.pdf |