| Manufacturer Part Number: | SJPJ-H3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPJ-H3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPJ-H3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPJ-H3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPJ-H3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPJ-H3V is new and unused, you can buy SJPJ-H3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPJ-H3V.
| MV2N4860 | JFET N-Channel 30V 100mA @ 15V 360mW Through Hole TO-18 | MV2N4860.pdf | |
| NB3H63143G00MNR2G | IC CLOCK GENERATOR PROGR 16QFN | NB3H63143G00MNR2G.pdf | |
| R4F2113NBG#U0 | H8S/2000 H8® H8S/2100 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R4F2113NBG#U0.pdf | |
| MAX4761ETX+T | 8 Circuit IC Switch 2:1 3.5 Ohm 36-TQFN (6x6) | MAX4761ETX+T.pdf | |
| LME49724MR/NOPB | Audio Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO PowerPad | LME49724MR/NOPB.pdf | |
| MAX993EUD | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 14-TSSOP | MAX993EUD.pdf | |
| LM4040DIZ-5.0/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM4040DIZ-5.0/NOPB.pdf | |
| LTC3870IUFD#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-QFN (4x5) | LTC3870IUFD#TRPBF.pdf | |
| IRU1176CMTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 5.5 V 7.5A D2PAK (7-Lead) | IRU1176CMTR.pdf | |
| ISL6265CHRTZ-T | Robust Ripple Regulator™ (R3) Controller, AMD SVI Capable Mobile CPU Voltage Regulator IC 3 Output 48-TQFN (6x6) | ISL6265CHRTZ-T.pdf |