| Manufacturer Part Number: | SJPJ-L3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPJ-L3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPJ-L3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPJ-L3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPJ-L3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPJ-L3V is new and unused, you can buy SJPJ-L3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPJ-L3V.
| SCSM6R | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 150A Stud Mount | SCSM6R.pdf | |
| BZV55-C5V1,115 | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80C | BZV55-C5V1,115.pdf | |
| BZT52C3V6-HE3-08 | Zener Diode 3.6V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C3V6-HE3-08.pdf | |
| ICS953202BGT | PCI Express (PCIe), Timing Control Hub™ PC Clock IC 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | ICS953202BGT.pdf | |
| 8N3Q001EG-1103CDI8 | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1103CDI8.pdf | |
| STM32F031C4T6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM32F031C4T6.pdf | |
| KXPC8255CVVIFBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KXPC8255CVVIFBC.pdf | |
| 74HC4351D,653 | 1 Circuit IC Switch 8:1 120 Ohm 20-SO | 74HC4351D,653.pdf | |
| THS6012CDWPR | 2/0 Driver DSL 20-SO PowerPad | THS6012CDWPR.pdf | |
| ISL59923IRZ | IC ANLG VID LINE TRPL 20-QFN | ISL59923IRZ.pdf | |
| 74LVC86AD,112 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | 74LVC86AD,112.pdf | |
| SN74ALS1005NE4 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-PDIP | SN74ALS1005NE4.pdf | |
| S34MS01G200TFI000 | IC FLASH MEMORY NAND 48TSOP | S34MS01G200TFI000.pdf | |
| TS12001-C026DFNR | Battery Battery Protection IC | TS12001-C026DFNR.pdf | |
| ISL6605IRZA | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN | ISL6605IRZA.pdf |