| Manufacturer Part Number: | SJPL-H2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPL-H2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPL-H2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPL-H2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPL-H2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPL-H2V is new and unused, you can buy SJPL-H2V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPL-H2V.
| CM400HA-28H | IGBT Module Single 1400V 400A 2800W Chassis Mount Module | CM400HA-28H.pdf | |
| 8N3SV75FC-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0022CDI8.pdf | |
| ADS7890IPFBT | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-TQFP (7x7) | ADS7890IPFBT.pdf | |
| XC4VSX35-10FFG668I | IC FPGA 448 I/O 668FCBGA | XC4VSX35-10FFG668I.pdf | |
| MSP430F417IPMR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F417IPMR.pdf | |
| ADG1223BRMZ-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 1:1 200 Ohm 10-MSOP | ADG1223BRMZ-REEL7.pdf | |
| 92HD91B1X5NLGIWCX | Audio Interface 24 b 48-QFN (7x7) | 92HD91B1X5NLGIWCX.pdf | |
| ISL28217FRTBZ-T7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TDFN (3x3) | ISL28217FRTBZ-T7.pdf | |
| S1D13T04F10E100 | IC GRAPHIC EPD CTRLR 48SQFN | S1D13T04F10E100.pdf | |
| CY7C2564XV18-450BZXC | IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA | CY7C2564XV18-450BZXC.pdf | |
| AT45DB041D-SSU-2.5-SL383 | IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8SOIC | AT45DB041D-SSU-2.5-SL383.pdf | |
| MIC2774H-23YM5-TR | Supervisor Complementary 2 Channel SOT-23-5 | MIC2774H-23YM5-TR.pdf | |
| S-1323B17PF-N8CTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SNT-4A | S-1323B17PF-N8CTFU.pdf | |
| S-1135C16-A6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 300mA HSNT-6A | S-1135C16-A6T1U.pdf | |
| S-1132B26-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 300mA SOT-89-5 | S-1132B26-U5T1U.pdf |