| Manufacturer Part Number: | SJPL-H6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPL-H6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPL-H6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPL-H6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPL-H6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPL-H6V is new and unused, you can buy SJPL-H6V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPL-H6V.
| VI30200C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VI30200C-E3/4W.pdf | |
| MMSZ5259C-HE3-18 | Zener Diode 39V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5259C-HE3-18.pdf | |
| SMBZ5934B-M3/52 | Zener Diode 24V 550mW ±2% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5934B-M3/52.pdf | |
| SI4354DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC | SI4354DY-T1-GE3.pdf | |
| FMS6G15US60S | IGBT Module Three Phase Inverter 600V 15A 73W Chassis Mount 25PM-AA | FMS6G15US60S.pdf | |
| 525R-11LFT | IC PECL CLK USER CONFIG 28-SSOP | 525R-11LFT.pdf | |
| 8N4SV76KC-0136CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0136CDI8.pdf | |
| 5SGSED6K3F40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSED6K3F40C3N.pdf | |
| PIC16F677-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F677-E/SO.pdf | |
| SN74HC02QDRG4Q1 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HC02QDRG4Q1.pdf | |
| IDT70825L25PF8 | IC SARAM 128KBIT 25NS 80TQFP | IDT70825L25PF8.pdf | |
| MC33882PVWR2 | IC SW LO SIDE 6-OUTPUT 30HSOP | MC33882PVWR2.pdf | |
| TLV61225DCKT | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 160mA (Switch) 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | TLV61225DCKT.pdf |