| Manufacturer Part Number: | SJPL-L2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 3A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPL-L2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPL-L2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPL-L2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPL-L2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPL-L2V is new and unused, you can buy SJPL-L2V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPL-L2V.
| BZW03D68-TAP | Zener Diode 68V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D68-TAP.pdf | |
| 8N3SV75FC-0048CDI8 | VCXO IC 159.375MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0048CDI8.pdf | |
| PIC18F4221-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4221-I/PT.pdf | |
| MKL16Z256VMP4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-MAPBGA (5x5) | MKL16Z256VMP4.pdf | |
| ADM208EAN | 4/4 Transceiver Full RS232 24-PDIP | ADM208EAN.pdf | |
| OPA2374AIDCNTG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | OPA2374AIDCNTG4.pdf | |
| LT1884AIS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1884AIS8#TRPBF.pdf | |
| MAX4436ESA | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | MAX4436ESA.pdf | |
| SN74LVC541AQPWREP | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC541AQPWREP.pdf | |
| SN74LVC8T245PWE4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-TSSOP | SN74LVC8T245PWE4.pdf | |
| MCP73862-I/MLG | IC CONTROLLER LI-ION 8.2V 16QFN | MCP73862-I/MLG.pdf | |
| XC6124A439MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A439MR-G.pdf | |
| REF3325AIDBZRG4 | Series Voltage Reference IC ±0.15% 5mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | REF3325AIDBZRG4.pdf | |
| TL4051A12IDBZT | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL4051A12IDBZT.pdf | |
| AZ1084CS-3.3TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 5A TO-263-3 | AZ1084CS-3.3TRE1.pdf |