| Manufacturer Part Number: | SJPX-H3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPX-H3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPX-H3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPX-H3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPX-H3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPX-H3V is new and unused, you can buy SJPX-H3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPX-H3V.
| JANTX1N4584AUR-1 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4584AUR-1.pdf | |
| Q4008N4RP | TRIAC 400V 8A TO263 | Q4008N4RP.pdf | |
| MWI150-06A8T | IGBT Module NPT Three Phase Inverter 600V 170A 515W Chassis Mount E3 | MWI150-06A8T.pdf | |
| 8N4SV76AC-0008CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0008CDI8.pdf | |
| 8N4SV75BC-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0084CDI8.pdf | |
| LTC1293CCSW#TRPBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 46.5k Serial, Parallel 16-SOIC | LTC1293CCSW#TRPBF.pdf | |
| XC3S700AN-4FGG484I | IC FPGA 372 I/O 484FBGA | XC3S700AN-4FGG484I.pdf | |
| R5F10WLEGFB#50 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F10WLEGFB#50.pdf | |
| SPC560P50L5CEFAY | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC560P50L5CEFAY.pdf | |
| R5F2LA56ADFP#V0 | R8C R8C/Lx/A5A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2LA56ADFP#V0.pdf | |
| SN75C189AD | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | SN75C189AD.pdf | |
| SN65LVDS049PWR | 2/2 Transceiver Full LVDS 16-TSSOP | SN65LVDS049PWR.pdf | |
| AD8191ASTZ | IC INTERFACE HDMI/DVI 100LQFP | AD8191ASTZ.pdf | |
| LHF00L14 | IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP | LHF00L14.pdf | |
| XC6124E550ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E550ER-G.pdf |