| Manufacturer Part Number: | SJPX-H6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPX-H6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPX-H6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPX-H6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPX-H6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPX-H6V is new and unused, you can buy SJPX-H6V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPX-H6V.
| SD101AW-E3-18 | DIODE SCHOTTKY 400MW 60V SOD123 | SD101AW-E3-18.pdf | |
| SS0503SH-TL-E | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 6SCH | SS0503SH-TL-E.pdf | |
| 3EZ180D5/TR8 | Zener Diode 180V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ180D5/TR8.pdf | |
| APT106N60B2C6 | MOSFET N-CH 600V 106A TO-247 | APT106N60B2C6.pdf | |
| SI5338Q-B03110-GM | IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN | SI5338Q-B03110-GM.pdf | |
| 8N4SV75FC-0062CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0062CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0040CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0040CDI.pdf | |
| AD7190BRUZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 24-TSSOP | AD7190BRUZ.pdf | |
| DS21T09S/T&R | SCSI Terminator 9 Terminations 28-SOIC | DS21T09S/T&R.pdf | |
| VCA2617RHBT | Variable Gain Amplifier 2 Circuit Differential 32-VQFN (5x5) | VCA2617RHBT.pdf | |
| PI74AVC164245AE | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TSSOP | PI74AVC164245AE.pdf | |
| MX29F400CBTC-90G | IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP | MX29F400CBTC-90G.pdf | |
| CSD95378BQ5MCT | IC SYNC BUCK NEXFET 12SON | CSD95378BQ5MCT.pdf | |
| MIC4225YMME | IC MOSFET DVR INV-NON 4A 8-MSOP | MIC4225YMME.pdf | |
| IR1166STRPBF | IC MOSFET DRIVER N-CH 200V 8SOIC | IR1166STRPBF.pdf |