| Manufacturer Part Number: | SJPZ-N18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 2W ±6% Surface Mount SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPZ-N18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPZ-N18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 2A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPZ-N18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPZ-N18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPZ-N18V is new and unused, you can buy SJPZ-N18V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPZ-N18V.
| MBR400200CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 200A Chassis Mount Twin Tower | MBR400200CT.pdf | |
| IXTV250N075T | MOSFET N-CH 75V 250A PLUS220 | IXTV250N075T.pdf | |
| TAS5036IPFCR | IC AUDIO PWM PROC 80TQFP | TAS5036IPFCR.pdf | |
| DAC8420ES-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | DAC8420ES-REEL.pdf | |
| PIC32MZ0512EFK100-I/PF | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MZ0512EFK100-I/PF.pdf | |
| DS32508 | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 484-BGA (23x23) | DS32508.pdf | |
| TPA311DGNR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-MSOP-PowerPad | TPA311DGNR.pdf | |
| LTC6362CMS8#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC6362CMS8#TRPBF.pdf | |
| SN74LVC1G126DRYR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G126DRYR.pdf | |
| 72V261LA15PF8 | IC FIFO SS 8192X18 15NS 64QFP | 72V261LA15PF8.pdf | |
| SY100EL51ZI | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY100EL51ZI.pdf | |
| 74AUP2G32GD,125 | OR Gate IC 2 Channel 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74AUP2G32GD,125.pdf | |
| XC6121F644ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F644ER-G.pdf | |
| DS1236-10 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP | DS1236-10.pdf |