| Manufacturer Part Number: | SJPZ-N27V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 2W ±7% Surface Mount SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPZ-N27V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPZ-N27V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 20V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 2A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPZ-N27V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPZ-N27V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPZ-N27V is new and unused, you can buy SJPZ-N27V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPZ-N27V.
| LSM1100GE3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 100V SMBG | LSM1100GE3/TR13.pdf | |
| MS104E3/TR12 | Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MS104E3/TR12.pdf | |
| SMBG5947BE3/TR13 | Zener Diode 82V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5947BE3/TR13.pdf | |
| IRG4IBC30KDPBF | IGBT 600V 17A 45W Through Hole TO-220AB Full-Pak | IRG4IBC30KDPBF.pdf | |
| AD9512BCPZ | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider IC 1.2GHz 48-VFQFN Exposed Pad, CSP | AD9512BCPZ.pdf | |
| HD64F3694GFPI | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | HD64F3694GFPI.pdf | |
| MPC8360CZUAJDGA | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360CZUAJDGA.pdf | |
| LTC1380IGN#PBF | 1 Circuit IC Switch 8:1 70 Ohm 16-SSOP | LTC1380IGN#PBF.pdf | |
| PGA400QRHHRQ1 | IC PRESSURE SENSOR 5V 36VQFN | PGA400QRHHRQ1.pdf | |
| STK621-051F-E | IC MOTOR DRIVER | STK621-051F-E.pdf | |
| AP1115AY28G-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 600mA SOT-89-3 | AP1115AY28G-13.pdf |