| Manufacturer Part Number: | SJPZ-N33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 2W ±6% Surface Mount SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPZ-N33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPZ-N33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 25V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPZ-N33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPZ-N33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPZ-N33V is new and unused, you can buy SJPZ-N33V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPZ-N33V.
| BZT55C12-GS18 | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55C12-GS18.pdf | |
| KSH3055ITU | TRANS NPN 60V 10A I-PAK | KSH3055ITU.pdf | |
| BD241E-S | TRANS NPN 140V 3A TO-220 | BD241E-S.pdf | |
| STI6N80K5 | MOSFET N-CH 800V 4.5A I2PAK | STI6N80K5.pdf | |
| 8N4SV01EG-0053CDI | VCXO IC 160MHz 10-CLCC | 8N4SV01EG-0053CDI.pdf | |
| LTC2634CMSE-LZ8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-LZ8#TRPBF.pdf | |
| TPA731DGN | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-MSOP-PowerPad | TPA731DGN.pdf | |
| MCP604-E/P | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | MCP604-E/P.pdf | |
| 74HC4075PW-Q100J | OR Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | 74HC4075PW-Q100J.pdf | |
| AS7C31025B-20TJCN | IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ | AS7C31025B-20TJCN.pdf | |
| MT41K256M8DA-125:K TR | IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ 78BGA | MT41K256M8DA-125:K TR.pdf | |
| MCP1407-E/AT | IC MOSFET DVR 6A TO220-5 | MCP1407-E/AT.pdf | |
| UCC27324DG4 | IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC | UCC27324DG4.pdf | |
| MIC94060BC6-TR | IC SMART LOAD SWITCH SC70-6 | MIC94060BC6-TR.pdf | |
| SA5778D,512 | Automotive PMIC 28-SO | SA5778D,512.pdf |