| Manufacturer Part Number: | SK008V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 1000V 8A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SK008V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SK008V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 15mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 5.1A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30mA | |
| Current - Off State (Max) | 20µA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 83A, 100A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA | |
| Supplier Device Package | TO-251 (V-Pak/I-Pak) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SK008V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SK008V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of SK008V is new and unused, you can buy SK008V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SK008V.
| AZ23C7V5-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C7V5-G3-08.pdf | |
| TFZVTR22B | Zener Diode 22V 500mW Surface Mount TUMD2M | TFZVTR22B.pdf | |
| BZD27C24P-M3-08 | Zener Diode 24V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C24P-M3-08.pdf | |
| IRF5810 | MOSFET 2P-CH 20V 2.9A 6TSOP | IRF5810.pdf | |
| IRF7413ZPBF | MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC | IRF7413ZPBF.pdf | |
| MX7628KCWP+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC | MX7628KCWP+T.pdf | |
| LTC1667CG#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1667CG#TRPBF.pdf | |
| EP3SE110F780C2NES | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE110F780C2NES.pdf | |
| MB9BF105NABGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B100A Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 112-PFBGA (10x10) | MB9BF105NABGL-GE1.pdf | |
| Z86E4412VSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) OTP | Z86E4412VSG.pdf | |
| CD4515BE | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-PDIP | CD4515BE.pdf | |
| 25AA160C-I/P | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP | 25AA160C-I/P.pdf | |
| 7025S17G | IC SRAM 128KBIT 17NS 84PGA | 7025S17G.pdf | |
| NCP1219BD65R2G | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-SOIC | NCP1219BD65R2G.pdf | |
| MC34702EK | Power Supplies PMIC 32-SOIC | MC34702EK.pdf |