| Manufacturer Part Number: | SK010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 1000V 10A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SK010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SK010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 15mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 6.4A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 10A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30mA | |
| Current - Off State (Max) | 20µA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 83A, 100A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA | |
| Supplier Device Package | TO-251 (V-Pak/I-Pak) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SK010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SK010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of SK010V is new and unused, you can buy SK010V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SK010V.
| DSEP2X35-06C | Diode Array 2 Independent Standard 600V 35A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEP2X35-06C.pdf | |
| SK16-13-F | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMB | SK16-13-F.pdf | |
| MMSZ5237B-7-F | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5237B-7-F.pdf | |
| 2SB1731TL | TRANS PNP 30V 1.5A TUMT3 | 2SB1731TL.pdf | |
| LFE3-95EA-9FN484I | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-95EA-9FN484I.pdf | |
| EP2C70F896I8 | IC FPGA 622 I/O 896FBGA | EP2C70F896I8.pdf | |
| MB9AF311LAPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A310A Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9AF311LAPMC1-G-JNE2.pdf | |
| IDT79RC32T332-100DH | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 100MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RC32T332-100DH.pdf | |
| ADG788BCPZ | 4 Circuit IC Switch 2:1 4.5 Ohm 20-LFCSP-WQ (4x4) | ADG788BCPZ.pdf | |
| AD1838AASZ-REEL | Stereo Audio Interface 24 b Serial 52-MQFP (10x10) | AD1838AASZ-REEL.pdf | |
| TJA1054T/VM,512 | 1/1 Transceiver Half CAN 14-SO | TJA1054T/VM,512.pdf | |
| LE88264TQCT | IC VOICEPORT 2CH FXS ZSI 64QFN | LE88264TQCT.pdf | |
| 72235LB25PF | IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP | 72235LB25PF.pdf | |
| ISL6218CV-T | Processor PMIC 38-TSSOP | ISL6218CV-T.pdf | |
| MAX6745XKZD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-5 | MAX6745XKZD3+T.pdf |