| Manufacturer Part Number: | SK012V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 1000V 12A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SK012V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SK012V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 7.6A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 12A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 40mA | |
| Current - Off State (Max) | 20µA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 100A, 120A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA | |
| Supplier Device Package | TO-251 (V-Pak/I-Pak) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SK012V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SK012V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of SK012V is new and unused, you can buy SK012V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SK012V.
| VS-36MT140 | RECT BRIDGE 3-PHA 1400V 35A D-63 | VS-36MT140.pdf | |
| SMS7630-061 | RF Diode Schottky - Single 1V 50mA 75mW 0201 | SMS7630-061.pdf | |
| DZ2J18000L | Zener Diode 18V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J18000L.pdf | |
| FBM600H72S002A | Power Driver Module Module | FBM600H72S002A.pdf | |
| IRFU2905ZPBF | MOSFET N-CH 55V 42A I-PAK | IRFU2905ZPBF.pdf | |
| IRG4PC30S | IGBT 600V 34A 100W Through Hole TO-247AC | IRG4PC30S.pdf | |
| ADS8471IRGZTG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS8471IRGZTG4.pdf | |
| X9259TS24I-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9259TS24I-2.7T1.pdf | |
| EPF10K130EQC240-2 | IC FPGA 186 I/O 240QFP | EPF10K130EQC240-2.pdf | |
| MSP430F4793IPZR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F4793IPZR.pdf | |
| MPC565CZP56 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 56MHz 1MB (1M x 8) FLASH 388-PBGA (27x27) | MPC565CZP56.pdf | |
| KMPC880CZP133 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) | KMPC880CZP133.pdf | |
| MAX4246AUA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4246AUA+T.pdf | |
| LT1491AHS#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1491AHS#TRPBF.pdf | |
| IDT71V35761S200BQ | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71V35761S200BQ.pdf |