| Manufacturer Part Number: | SMBG5366A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5366A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5366A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 28.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5366A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5366A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5366A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5366A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5366A/TR13.
| IXTP5N50P | MOSFET N-CH 500V 4.8A TO-220 | IXTP5N50P.pdf | |
| ADF4001BCPZ-RL7 | IC CLOCK GEN PLL 200MHZ 20LFCSP | ADF4001BCPZ-RL7.pdf | |
| MCP795W11-I/SL | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MCP795W11-I/SL.pdf | |
| EPF6016TI144-3 | IC FPGA 117 I/O 144TQFP | EPF6016TI144-3.pdf | |
| A42MX09-TQG176A | IC FPGA 104 I/O 176TQFP | A42MX09-TQG176A.pdf | |
| MSP430F6776IPEU | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6776IPEU.pdf | |
| TS3USB221DRCRG4 | IC USB SWITCH DUAL 1X2 10SON | TS3USB221DRCRG4.pdf | |
| MAX3317EEUP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3317EEUP+T.pdf | |
| XC6124F619ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F619ER-G.pdf | |
| LM4041QDIM3-ADJ/NO | Shunt Voltage Reference IC 10V ±1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4041QDIM3-ADJ/NO.pdf | |
| LT1009S8#TRPBF | Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1009S8#TRPBF.pdf | |
| MIC2186YQS | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 16-QSOP | MIC2186YQS.pdf | |
| LP5990TM-3.6/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 200mA 4-DSBGA | LP5990TM-3.6/NOPB.pdf |