| Manufacturer Part Number: | SMBG5923A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5923A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5923A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 6.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5923A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5923A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5923A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5923A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5923A/TR13.
| A180RPD | Diode Standard 1400V (1.4kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A180RPD.pdf | |
| BZX384C3V9-G3-18 | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C3V9-G3-18.pdf | |
| MMRF1318NR1 | RF Mosfet LDMOS 50V 900mA 450MHz 22dB 300W TO-270 WB-4 | MMRF1318NR1.pdf | |
| ADS8471IRGZR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS8471IRGZR.pdf | |
| PIC18LF4585-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF4585-I/PT.pdf | |
| R5F2138CCDFP#V0 | R8C R8C/3x/38C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F2138CCDFP#V0.pdf | |
| PIC17LC42A-08I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (2K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC17LC42A-08I/L.pdf | |
| MCP6546-I/MS | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | MCP6546-I/MS.pdf | |
| 74LVT14PW,112 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74LVT14PW,112.pdf | |
| NLV74HC04ADR2G | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | NLV74HC04ADR2G.pdf | |
| DM74LS04N | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | DM74LS04N.pdf | |
| 74ALVCH16501DGG,11 | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP | 74ALVCH16501DGG,11.pdf | |
| TL431BCDG4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TL431BCDG4.pdf | |
| RT8008-12GB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | RT8008-12GB.pdf | |
| TPS73130MDBVREP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SOT-23-5 | TPS73130MDBVREP.pdf |