| Manufacturer Part Number: | SMBJ4731A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ4731A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ4731A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ4731A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ4731A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ4731A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ4731A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ4731A/TR13.
| 1N3767 | Diode Standard 900V 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3767.pdf | |
| CDZVT2R11B | Zener Diode 11V 100mW Surface Mount VMN2M | CDZVT2R11B.pdf | |
| 1N6003D | Zener Diode 13V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N6003D.pdf | |
| 1N3321RB | Zener Diode 24V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3321RB.pdf | |
| STGB3NB60SDT4 | IGBT 600V 6A 70W Surface Mount D2PAK | STGB3NB60SDT4.pdf | |
| 8N4DV85BC-0028CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0028CDI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0136CDI | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0136CDI.pdf | |
| 8N3DV85EC-0130CDI | VCXO IC 174.8MHz, 174.8MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0130CDI.pdf | |
| DS3501U+T&R | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 10-uMAX | DS3501U+T&R.pdf | |
| GAL22V10D-10LPN | IC CPLD 10MC 10NS 24DIP | GAL22V10D-10LPN.pdf | |
| AX250-CQ352M | IC FPGA 198 I/O 352CQFP | AX250-CQ352M.pdf | |
| PIC16F627AT-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F627AT-E/SO.pdf | |
| DSPIC33EP512GM306-H/MR | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 512KB (170K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33EP512GM306-H/MR.pdf | |
| MC68HC705KJ1CDW | HC05 HC05 Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.2KB (1.2K x 8) OTP 16-SOIC | MC68HC705KJ1CDW.pdf | |
| ST72F321BJ7TAE | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH | ST72F321BJ7TAE.pdf |