| Manufacturer Part Number: | SMBJ5352A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5352A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5352A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 10.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5352A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5352A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5352A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5352A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5352A/TR13.
| SM1MA142WKT1G | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | SM1MA142WKT1G.pdf | |
| FES16HTR | Diode Standard 500V 16A Through Hole TO-220AC | FES16HTR.pdf | |
| SZBZX84C30LT1G | Zener Diode 30V 225mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C30LT1G.pdf | |
| BZX384B62-E3-08 | Zener Diode 62V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B62-E3-08.pdf | |
| SN75468DE4 | TRANS 7NPN DARL 100V 0.5A 16SO | SN75468DE4.pdf | |
| MPSA65 | TRANS PNP DARL 30V 1.2A TO-92 | MPSA65.pdf | |
| MRF5S4140HR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.25A 465MHz 21dB 28W NI-780 | MRF5S4140HR3.pdf | |
| AON4421_001 | MOSFET P-CH 30V 8A 8DFN | AON4421_001.pdf | |
| 8T49N445-000ASGI8 | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 80CABGA | 8T49N445-000ASGI8.pdf | |
| 8N3SV75EC-0083CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0083CDI.pdf | |
| LTC2636IDE-LZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636IDE-LZ12#TRPBF.pdf | |
| PIC17C43T-33/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC17C43T-33/L.pdf | |
| M38K07M4L-308HP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-LFQFP (10x10) | M38K07M4L-308HP#U0.pdf | |
| TS12A44515DR | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-SOIC | TS12A44515DR.pdf | |
| ADL5306ACPZ-R2 | Logarithmic Converter IC Fiber Optics 16-LFCSP (3x3) | ADL5306ACPZ-R2.pdf |