| Manufacturer Part Number: | SMBJ5359A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5359A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5359A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 17.3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5359A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5359A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5359A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5359A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5359A/TR13.
| VS-MBRB745TRR-M3 | Diode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263 (D2Pak) | VS-MBRB745TRR-M3.pdf | |
| BCW61BMTF | TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 | BCW61BMTF.pdf | |
| CYPD1132-16SXI | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 16SOIC | CYPD1132-16SXI.pdf | |
| NPIC6C596D-Q100,11 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC | NPIC6C596D-Q100,11.pdf | |
| IS25LQ032B-JMLE-TR | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 16SOIC | IS25LQ032B-JMLE-TR.pdf | |
| BQ2085DBTR | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2085DBTR.pdf | |
| LT3972IDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 3.5A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3972IDD#TRPBF.pdf | |
| NCP502SN31T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 80mA 5-TSOP | NCP502SN31T1G.pdf | |
| S-11L10A19-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA SOT-23-5 | S-11L10A19-M5T1U.pdf | |
| ISL95818IRTZ | Robust Ripple Regulator™ (R3) Controller, Intel VR12.5, VR12.6+ Voltage Regulator IC 1 Output 40-TQFN (5x5) | ISL95818IRTZ.pdf |