| Manufacturer Part Number: | SMBJ5366A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5366A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5366A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 28.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5366A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5366A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5366A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5366A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5366A/TR13.
| AZ23B3V9-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B3V9-E3-18.pdf | |
| MMSZ5236C-HE3-18 | Zener Diode 7.5V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236C-HE3-18.pdf | |
| CDLL5914B | Zener Diode 3.6V 1.25W ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5914B.pdf | |
| ON5448,518 | RF Mosfet | ON5448,518.pdf | |
| LTC1606AISW#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | LTC1606AISW#PBF.pdf | |
| X9116WM8I | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9116WM8I.pdf | |
| CY8C5567AXI-019T | ARM® Cortex®-M3 PSOC® 5 CY8C55 Microcontroller IC 32-Bit 67MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C5567AXI-019T.pdf | |
| TMS320F28379DPTPT | C28x C2000™ C28x Delfino™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 1MB (512K x 16) FLASH 176-HLQFP (24x24) | TMS320F28379DPTPT.pdf | |
| R5F21387ANFP#V2 | R8C R8C/3x/38A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F21387ANFP#V2.pdf | |
| TLV320AIC13IDBTG4 | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC13IDBTG4.pdf | |
| ISL31496EIUZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL31496EIUZ.pdf | |
| TDA8560Q/N1C,112 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class B 13-PDBS | TDA8560Q/N1C,112.pdf | |
| SN74HCU04DG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74HCU04DG4.pdf | |
| S-80150ANMC-JDBT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80150ANMC-JDBT2U.pdf | |
| XC6122A617MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A617MR-G.pdf |