| Manufacturer Part Number: | SMBJ5367A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5367A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5367A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 31V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5367A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5367A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5367A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5367A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5367A/TR13.
| 84CNQ060SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 40A Surface Mount PRM2-SL | 84CNQ060SL.pdf | |
| SE15FG-M3/I | DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO219AB | SE15FG-M3/I.pdf | |
| BZX79C51_T50A | Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C51_T50A.pdf | |
| JANTX2N3467 | TRANS PNP 40V 1A TO-39 | JANTX2N3467.pdf | |
| KSC2335RTU | TRANS NPN 400V 7A TO-220 | KSC2335RTU.pdf | |
| UPA2631T1R-E2-AX | MOSFET P-CH 20V 6A 6SON | UPA2631T1R-E2-AX.pdf | |
| FQP9N25C | MOSFET N-CH 250V 8.8A TO-220 | FQP9N25C.pdf | |
| ADS8422IBPFBR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-TQFP (7x7) | ADS8422IBPFBR.pdf | |
| PIC16F1825-E/P | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16F1825-E/P.pdf | |
| ST16C650AIJ44-F | IC UART FIFO 32B 44PLCC | ST16C650AIJ44-F.pdf | |
| LT1124AIS8-1#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1124AIS8-1#TRPBF.pdf | |
| CY74FCT823BTPCE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP | CY74FCT823BTPCE4.pdf | |
| 74ALVC16841MTDX | D-Type Transparent Latch 2 Channel 10:10 IC Tri-State 56-TSSOP | 74ALVC16841MTDX.pdf | |
| SN74CBT3345CDWR | Bus Switch 8 x 1:1 20-SOIC | SN74CBT3345CDWR.pdf | |
| UCC28503NG4 | PFC IC Average Current 80kHz ~ 120kHz 20-PDIP | UCC28503NG4.pdf |