| Manufacturer Part Number: | SMBJ5939A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5939A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5939A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5939A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5939A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5939A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5939A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5939A/TR13.
| A180RB | Diode Standard 200V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A180RB.pdf | |
| 1N756A BK | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N756A BK.pdf | |
| BZD17C43P-E3-08 | Zener Diode 43V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD17C43P-E3-08.pdf | |
| 1N4108 (DO35) | Zener Diode 14V 400mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4108 (DO35).pdf | |
| MMBT5551 | TRANS NPN 160V 0.6A SOT-23 | MMBT5551.pdf | |
| 15C02MH-TL-E | TRANS NPN 15V 1A MCPH3 | 15C02MH-TL-E.pdf | |
| PSMN9R8-30MLC,115 | MOSFET N-CH 30V 50A LFPAK33 | PSMN9R8-30MLC,115.pdf | |
| LTC2228CUH#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2228CUH#PBF.pdf | |
| LTC2637CMS-LZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-LZ10#TRPBF.pdf | |
| EPM7160ELC84-12 | IC CPLD 160MC 12NS 84PLCC | EPM7160ELC84-12.pdf | |
| S9S12P32J0MLH | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S12P32J0MLH.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-596E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-596E1.pdf | |
| MB96F378HSBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96370 Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 576KB (576K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F378HSBPMC-GSE2.pdf | |
| AS3647B-ZWLT | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) I²C Dimming 800mA (Flash) 15-WLCSP | AS3647B-ZWLT.pdf | |
| MAX1964TEEE+T | Power Supply Controller Power Supply Controller, Sequencer 16-QSOP | MAX1964TEEE+T.pdf |