| Manufacturer Part Number: | SMBJ5944A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBJ5944A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBJ5944A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | SMBJ (DO-214AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBJ5944A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBJ5944A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBJ5944A/TR13 is new and unused, you can buy SMBJ5944A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBJ5944A/TR13.
| MMBZ5226BT-7-F | Zener Diode 3.3V 150mW ±5% Surface Mount SOT-523 | MMBZ5226BT-7-F.pdf | |
| KSH210TM | TRANS PNP 25V 5A DPAK | KSH210TM.pdf | |
| TK7P60W,RVQ | MOSFET N CH 600V 7A DPAK | TK7P60W,RVQ.pdf | |
| 8N4SV75KC-0039CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0039CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-0158CDI | VCXO IC 166.62875MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0158CDI.pdf | |
| CS5345-CQZ | ADC, Audio 24 bit 192k Serial 48-LQFP (7x7) | CS5345-CQZ.pdf | |
| ADS7806PBG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | ADS7806PBG4.pdf | |
| MB90022PF-GS-428 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-428.pdf | |
| R5F35L2EDFE#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/50/5LD Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F35L2EDFE#U0.pdf | |
| MAX349EPN | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 18-PDIP | MAX349EPN.pdf | |
| ISD17120PYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 80 ~ 240 Sec Pushbutton, SPI 28-DIP | ISD17120PYI.pdf | |
| LTC6084CDD#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-DFN (3x3) | LTC6084CDD#TRPBF.pdf | |
| SN74V263-10GGM | IC SYNC FIFO 8KX18 100BGA | SN74V263-10GGM.pdf | |
| SN74LV123ADR | Monostable Multivibrator 13ns 16-SOIC | SN74LV123ADR.pdf | |
| SN74AHCT157D | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74AHCT157D.pdf |