| Manufacturer Part Number: | SML4755HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4755HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4755HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4755HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4755HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4755HE3/5A is new and unused, you can buy SML4755HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4755HE3/5A.
| KBP201 | DIODE BRIDGE 50V 2A KBP | KBP201.pdf | |
| FDLL914 | DIODE GEN PURP 100V 200MA LL34 | FDLL914.pdf | |
| HUFA76419D3ST | MOSFET N-CH 60V 20A DPAK | HUFA76419D3ST.pdf | |
| LFE2M35SE-5FN672I | IC FPGA 410 I/O 672FBGA | LFE2M35SE-5FN672I.pdf | |
| Z86E4312VSC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E4312VSC00TR.pdf | |
| COP8SCR9HVA8 | COP8 COP8™ 8S Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.58x16.58) | COP8SCR9HVA8.pdf | |
| TLC3702QDRG4Q1 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TLC3702QDRG4Q1.pdf | |
| CY14B104M-ZSP45XIT | IC NVSRAM 4MBIT 45NS 54TSOP | CY14B104M-ZSP45XIT.pdf | |
| 70V9389L9PRF | IC SRAM 1.125MBIT 9NS 128TQFP | 70V9389L9PRF.pdf | |
| CY7C15632KV18-450BZXI | IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA | CY7C15632KV18-450BZXI.pdf | |
| LM3433SQX/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) PWM Dimming 24-WQFN (4x4) | LM3433SQX/NOPB.pdf | |
| BD9766FV-E2 | LCD Display PMIC 28-SSOPB | BD9766FV-E2.pdf | |
| MAX6387LT25D1+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6387LT25D1+T.pdf | |
| TPS54310QPWPRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.891V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54310QPWPRQ1.pdf | |
| LT1764AEQ#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.21 V ~ 20 V 3A 5-DDPAK | LT1764AEQ#TRPBF.pdf |