| Manufacturer Part Number: | SMPZ3924B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3924B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3924B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3924B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3924B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3924B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3924B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3924B-M3/84A.
| MMSZ5265C-G3-18 | Zener Diode 62V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5265C-G3-18.pdf | |
| JAN1N4493US | Zener Diode 150V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JAN1N4493US.pdf | |
| LTC1403CMSE#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP-EP | LTC1403CMSE#PBF.pdf | |
| MC9S08JM16CLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08JM16CLC.pdf | |
| NUC501ADN | ARM7® NUC ARM Microcontroller IC 32-Bit 80MHz ROMless | NUC501ADN.pdf | |
| XE216-256-TQ128-I20 | XCore XE Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 128-TQFP (14x14) | XE216-256-TQ128-I20.pdf | |
| CD4051BCMTC | 1 Circuit IC Switch 8:1 240 Ohm 16-TSSOP | CD4051BCMTC.pdf | |
| ISL84542CB | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | ISL84542CB.pdf | |
| SP3222EET-L | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC | SP3222EET-L.pdf | |
| IS63LV1024L-12J | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | IS63LV1024L-12J.pdf | |
| IXDS430SI | IC DRVR MOSF/IGBT 30A 28-SOIC | IXDS430SI.pdf | |
| TPS64203DBVT | Buck Regulator Positive or Negative Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-6 | TPS64203DBVT.pdf | |
| LM2594MX-12/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2594MX-12/NOPB.pdf | |
| RT8296BHGSP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | RT8296BHGSP.pdf | |
| LP2966IMM-2525 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V 150mA 8-VSSOP | LP2966IMM-2525.pdf |