| Manufacturer Part Number: | SMPZ3927B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3927B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3927B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3927B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3927B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3927B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3927B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3927B-M3/84A.
| HI1-565AJD-5 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-CDIP Side Brazed | HI1-565AJD-5.pdf | |
| COP8CCR9IMT7/NOPB | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TSSOP | COP8CCR9IMT7/NOPB.pdf | |
| TLV2451AID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2451AID.pdf | |
| LM1279N | IC VIDEO AMP SYS 110MHZ 20-DIP | LM1279N.pdf | |
| UC3823DWG4 | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 1MHz 16-SOIC | UC3823DWG4.pdf | |
| LM34914SD/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1.25A 10-WFDFN Exposed Pad | LM34914SD/NOPB.pdf | |
| AS1326B-BTDR | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 2.5V (3.3V) 1 Output 1.25A (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad | AS1326B-BTDR.pdf | |
| S-1335E17-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA HSNT-4-B | S-1335E17-A4T2U3.pdf |