| Manufacturer Part Number: | SMPZ3935B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3935B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3935B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3935B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3935B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3935B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3935B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3935B-M3/84A.
| 1N5939AP/TR8 | Zener Diode 39V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5939AP/TR8.pdf | |
| JAN1N2974RB | Zener Diode 10V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) | JAN1N2974RB.pdf | |
| BSP125 E6433 | MOSFET N-CH 600V 120MA SOT-223 | BSP125 E6433.pdf | |
| DSPIC33EP32GS202-I/M6 | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-UQFN (4x4) | DSPIC33EP32GS202-I/M6.pdf | |
| Z8F2480HH020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH | Z8F2480HH020EG.pdf | |
| R5F10PMJLFB#V0 | RL78 RL78/F14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F10PMJLFB#V0.pdf | |
| UPSD3422E-40T6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 80KB (80K x 8) FLASH | UPSD3422E-40T6.pdf | |
| 72V285L15TF8 | IC FIFO SS 65536X18 15NS 64STQFP | 72V285L15TF8.pdf | |
| 25AA320AT-I/MNY | IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TDFN | 25AA320AT-I/MNY.pdf | |
| UCC2809PWTR-1G4 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-TSSOP | UCC2809PWTR-1G4.pdf | |
| ISL21009CFB841Z | Series Voltage Reference IC ±0.08% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009CFB841Z.pdf | |
| S-1167B39-M5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.9V 150mA SOT-23-5 | S-1167B39-M5T1G.pdf | |
| LT8697EUDD#TRPBF | - Converter, USB Voltage Regulator IC 1 Output 24-QFN (3x5) | LT8697EUDD#TRPBF.pdf |