| Manufacturer Part Number: | SRK2000A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 11005 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 500kHz 8-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRK2000A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRK2000A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | AN4027 Appl Note | |
| Product Training Modules | High Voltage Offline Converters | |
| Online Catalog | AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Non-Isolated | |
| Internal Switch(s) | No | |
| Voltage - Breakdown | - | |
| Topology | Half-Bridge | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 32 V | |
| Duty Cycle | 60% | |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz | |
| Power (Watts) | - | |
| Fault Protection | - | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRK2000A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRK2000A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of SRK2000A is new and unused, you can buy SRK2000A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRK2000A.
| SBR10150CTFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 150V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | SBR10150CTFP.pdf | |
| DSEP2X101-04A | Diode Array 2 Independent Standard 400V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEP2X101-04A.pdf | |
| DZ2J270M0L | Zener Diode 27V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J270M0L.pdf | |
| 1N5222C-TAP | Zener Diode 2.5V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5222C-TAP.pdf | |
| SMBJ5942A/TR13 | Zener Diode 51V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5942A/TR13.pdf | |
| Z00607MA 2BL2 | TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 | Z00607MA 2BL2.pdf | |
| BFS17WH6327XTSA1 | RF Transistor NPN 15V 25mA 1.4GHz 280mW Surface Mount PG-SOT323-3 | BFS17WH6327XTSA1.pdf | |
| MMBT5771 | TRANS PNP 15V 0.2A SOT-23 | MMBT5771.pdf | |
| 8N4SV76FC-0027CDI | VCXO IC 400MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0027CDI.pdf | |
| TC850CLW | 15 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Dual Slope 44-PLCC (16.59x16.59) | TC850CLW.pdf | |
| X9241AYPZ | Digital Potentiometer 2k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-PDIP | X9241AYPZ.pdf | |
| TLV5618ACP | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-PDIP | TLV5618ACP.pdf | |
| 10AX090N2F40I2LG | IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA | 10AX090N2F40I2LG.pdf | |
| MSP430G2513IPW20R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-TSSOP | MSP430G2513IPW20R.pdf | |
| MAX3089CSD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3089CSD+.pdf |