| Manufacturer Part Number: | SS10P3-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P3-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P3-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P3-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P3-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P3-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P3-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P3-M3/86A.
| VS-HFA16TB120PBF | DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO220AC | VS-HFA16TB120PBF.pdf | |
| JAN2N3486A | TRANS PNP 60V 0.6A | JAN2N3486A.pdf | |
| M2GL050TS-FG896 | IC FPGA 377 I/O 896FBGA | M2GL050TS-FG896.pdf | |
| LPC1111FHN33/203,5 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-HVQFN (7x7) | LPC1111FHN33/203,5.pdf | |
| KMPC850DEVR80BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) | KMPC850DEVR80BU.pdf | |
| MPC8323CZQADDC | PowerPC e300c2 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8323CZQADDC.pdf | |
| SN74ALVCH244DWR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALVCH244DWR.pdf | |
| MC74ACT02NG | NOR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | MC74ACT02NG.pdf | |
| TPS2034P | IC 3.0A PWR DIST SWITCH 8-DIP | TPS2034P.pdf | |
| S-8337ACGA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8337ACGA-P8T1G.pdf | |
| LT3080EST#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0 V ~ 36 V 1.1A SOT-223-3 | LT3080EST#TRPBF.pdf | |
| BD80GC0MEFJ-ME2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1A 8-HTSOP-J | BD80GC0MEFJ-ME2.pdf | |
| TPS79927QDDCRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA 5-SOT | TPS79927QDDCRQ1.pdf | |
| BD18HC0WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 8-HTSOP-J | BD18HC0WEFJ-E2.pdf |