| Manufacturer Part Number: | SS10P3HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P3HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P3HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P3HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P3HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P3HM3/86A is new and unused, you can buy SS10P3HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P3HM3/86A.
| B320B-13 | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount SMB | B320B-13.pdf | |
| PDTD143EUX | TRANS PREBIAS NPN 0.425W | PDTD143EUX.pdf | |
| CMRDM3575 TR | MOSFET N/P-CH 20V SOT963 | CMRDM3575 TR.pdf | |
| 5P49V5901B067NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B067NLGI8.pdf | |
| MK2772-01SLFTR | IC CLK SRC VCXO/SET-TOP 20-SOIC | MK2772-01SLFTR.pdf | |
| P87C51RC+4N,112 | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) OTP 40-DIP | P87C51RC+4N,112.pdf | |
| TRS232EIPWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | TRS232EIPWG4.pdf | |
| MC74ACT163MEL | IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOEIAJ | MC74ACT163MEL.pdf | |
| TC74VHC27FT(ELK,M) | NOR Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | TC74VHC27FT(ELK,M).pdf | |
| LTC6993MPS6-1#TRMPBF | Monostable Multivibrator 11ns TSOT-23-6 | LTC6993MPS6-1#TRMPBF.pdf | |
| LP3971SQE-W416/NOPB | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3971SQE-W416/NOPB.pdf | |
| AZ431BN-ATRG1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.8% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AZ431BN-ATRG1.pdf | |
| LP8728QSQX-C/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 1.5V, 1.8/2.65V, 3.3V 4 Output 1A 28-WFQFN Exposed Pad | LP8728QSQX-C/NOPB.pdf |