| Manufacturer Part Number: | SS10P4-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 750pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P4-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4-M3/86A.
| ES2F-M3/52T | DIODE GEN PURP 300V 2A DO214AA | ES2F-M3/52T.pdf | |
| BZX55C3V6_T50R | Zener Diode 3.6V 500mW ±6% Through Hole DO-35 | BZX55C3V6_T50R.pdf | |
| JAN2N6849U | MOSFET P-CH 18-LCC | JAN2N6849U.pdf | |
| 8N4SV76LC-0077CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0077CDI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0136CDI | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0136CDI.pdf | |
| 8N4SV75EC-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0057CDI.pdf | |
| 8N4Q001EG-0165CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 110MHz, 125MHz, 130MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0165CDI.pdf | |
| MAX542CESD+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOIC | MAX542CESD+T.pdf | |
| PIC24EP64GP202-E/SP | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24EP64GP202-E/SP.pdf | |
| SPC5517EBVLQ66 | e200z0, e200z1 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 66MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5517EBVLQ66.pdf | |
| SN74ABT245BDWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ABT245BDWG4.pdf | |
| SN74V263-7GGM | IC SYNC FIFO 8KX18 100BGA | SN74V263-7GGM.pdf | |
| 74LVC1G32GW,165 | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74LVC1G32GW,165.pdf | |
| SN74HC157DG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74HC157DG4.pdf | |
| BQ24312DSGR | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-WSON (2x2) | BQ24312DSGR.pdf |