| Manufacturer Part Number: | SS10P4-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4-M3/87A is new and unused, you can buy SS10P4-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4-M3/87A.
| NMLU1210TWG | IC FULL BRIDGE RECT 8-UDFN | NMLU1210TWG.pdf | |
| DB152G | DIODE BRIDGE 100V 1.5A DB | DB152G.pdf | |
| BZX84B56-HE3-18 | Zener Diode 56V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B56-HE3-18.pdf | |
| LC4064C-75T48I | IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP | LC4064C-75T48I.pdf | |
| XC5VLX85T-1FFG1136I | IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA | XC5VLX85T-1FFG1136I.pdf | |
| M30260F6BGP#U9A | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | M30260F6BGP#U9A.pdf | |
| PIC32MX210F016D-V/ML | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC32MX210F016D-V/ML.pdf | |
| MB90583CAPMC-G-137-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90583CAPMC-G-137-BND.pdf | |
| SAF-XC164D-16F40F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | SAF-XC164D-16F40F BB.pdf | |
| MAX218CAP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX218CAP+.pdf | |
| SN75LBC175AD | 0/4 Receiver RS422, RS423, RS485 16-SOIC | SN75LBC175AD.pdf | |
| OP113FSZ-REEL | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP113FSZ-REEL.pdf | |
| EL5371IU-T13 | Differential Amplifier 3 Circuit Differential 28-QSOP | EL5371IU-T13.pdf | |
| 74FCT162373ATPACT | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74FCT162373ATPACT.pdf | |
| MT25QU256ABA8E14-1SIT | NOR FLASH 64MX4 PLASTIC PBF TBGA | MT25QU256ABA8E14-1SIT.pdf |