| Manufacturer Part Number: | SS10P4HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4HM3/86A is new and unused, you can buy SS10P4HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4HM3/86A.
| RL253GP-TP | DIODE GEN PURP 2.5A 200V R3 | RL253GP-TP.pdf | |
| BZX79-B33,143 | Zener Diode 33V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B33,143.pdf | |
| BS107ARL1G | MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 | BS107ARL1G.pdf | |
| CY23FS08OXI-04 | IC CLK ZDB 8OUT 200MHZ 28SSOP | CY23FS08OXI-04.pdf | |
| XC4013XL-3PQ208C | IC FPGA 160 I/O 208QFP | XC4013XL-3PQ208C.pdf | |
| MB90347ASPFV-G-320 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPFV-G-320.pdf | |
| AD9834CRUZ-REEL7 | Direct Digital Synthesis IC 10 b 75MHz 28 b Tuning 20-TSSOP | AD9834CRUZ-REEL7.pdf | |
| IS31IO7328-QFLS4-TR | I/O Expander 4 I²C 400kHz 16-QFN (3x3) | IS31IO7328-QFLS4-TR.pdf | |
| AD8131ARMZ | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP | AD8131ARMZ.pdf | |
| 74LVCH16541ADL,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVCH16541ADL,112.pdf | |
| SN74ALS564BN | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74ALS564BN.pdf | |
| 25LC160C-E/SN | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC | 25LC160C-E/SN.pdf | |
| W25M512JVFIQ TR | SPIFLASH 512M-BIT 4KB UNIFORM SE | W25M512JVFIQ TR.pdf | |
| IS61LF6436A-8.5TQI | IC SRAM 2MBIT 8.5NS 100TQFP | IS61LF6436A-8.5TQI.pdf | |
| BD63821EFV-E2 | Motor Driver DMOS Parallel 28-HTSSOP-B | BD63821EFV-E2.pdf |