| Manufacturer Part Number: | SS10P4HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4HM3/87A is new and unused, you can buy SS10P4HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4HM3/87A.
| MBR3050PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | MBR3050PT.pdf | |
| 1N5933BP/TR12 | Zener Diode 22V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5933BP/TR12.pdf | |
| ADS1225IRGVTG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-VQFN (4x4) | ADS1225IRGVTG4.pdf | |
| AD5433YCPZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 20-LFCSP-WQ (4x4) | AD5433YCPZ.pdf | |
| EPM3064ATC100-10 | IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP | EPM3064ATC100-10.pdf | |
| TMS32DM6467CCUTAV6 | IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA | TMS32DM6467CCUTAV6.pdf | |
| LFXP20C-5FN484C | IC FPGA 340 I/O 484FBGA | LFXP20C-5FN484C.pdf | |
| DSPIC33FJ06GS102A-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ06GS102A-I/MM.pdf | |
| MB90349CEPF-G-352E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90349CEPF-G-352E1.pdf | |
| LT1179ACN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LT1179ACN#PBF.pdf | |
| PI3CH200LEX | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | PI3CH200LEX.pdf | |
| TLVH431BIDBVR | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 70mA SC-74A, SOT-753 | TLVH431BIDBVR.pdf | |
| MC7812ECDTX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A TO-252-3 | MC7812ECDTX.pdf |