| Manufacturer Part Number: | SS10P5HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P5HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P5HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P5HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P5HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P5HM3/87A is new and unused, you can buy SS10P5HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P5HM3/87A.
| BTA416Y-600C,127 | TRIAC 600V 16A TO220AB | BTA416Y-600C,127.pdf | |
| PUMH13,115 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMH13,115.pdf | |
| LTC2630CSC6-LM10#TRMPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | LTC2630CSC6-LM10#TRMPBF.pdf | |
| 5SGSMD3E3H29C3N | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGSMD3E3H29C3N.pdf | |
| MB9BF415NPQC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B410R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 416KB (416K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9BF415NPQC-G-JNE2.pdf | |
| Z8F6422AR020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH | Z8F6422AR020EC00TR.pdf | |
| Z8F042ASJ020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042ASJ020SC.pdf | |
| ATMEGA8535-16PJ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP | ATMEGA8535-16PJ.pdf | |
| MPC8544AVTALFA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8544AVTALFA.pdf | |
| TDA7577LVPDTR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB PowerSO-36 | TDA7577LVPDTR.pdf | |
| SN74LS90DRG4 | IC COUNTER DECADE 4BIT 14SOIC | SN74LS90DRG4.pdf | |
| SN74LVCC3245APWRG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-TSSOP | SN74LVCC3245APWRG4.pdf | |
| AT27LV520-90XI | IC OTP 512KBIT 90NS 20TSSOP | AT27LV520-90XI.pdf | |
| M27C322-100S1 | IC OTP 32MBIT 100NS 42SDIP | M27C322-100S1.pdf | |
| XC6122D719MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D719MR-G.pdf |