| Manufacturer Part Number: | SS10P6-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P6-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6-M3/86A.
| 1PMT4099/TR7 | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4099/TR7.pdf | |
| BCR3FM-14LB#BB0 | TRIAC 800V 3A | BCR3FM-14LB#BB0.pdf | |
| AD7651ACPZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD7651ACPZ.pdf | |
| R5F2L38ACNFA#V0 | R8C R8C/Lx/38C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F2L38ACNFA#V0.pdf | |
| ICL3232IAZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | ICL3232IAZ-T.pdf | |
| SP3084EEN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP3084EEN-L/TR.pdf | |
| DS26334GNA3 | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 256-CSBGA (17x17) | DS26334GNA3.pdf | |
| N74F10N,602 | NAND Gate IC 3 Channel 14-DIP | N74F10N,602.pdf | |
| MC74HC32ADR2 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74HC32ADR2.pdf | |
| CD4099BPW | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-TSSOP | CD4099BPW.pdf | |
| CY7C1512KV18-300BZXC | IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1512KV18-300BZXC.pdf | |
| S29AL016J70BFI012 | IC FLASH MEM 16MBIT 48FBGA | S29AL016J70BFI012.pdf | |
| TC7136ACLW | IC ADC 3 1/2DGT LOW PWR 44-PLCC | TC7136ACLW.pdf | |
| FAN2502S315X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.15V 150mA SOT-23-5 | FAN2502S315X.pdf | |
| ILC7280AR3333X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 8-MSOP | ILC7280AR3333X.pdf |